Menu

4140 Çelik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Çelik demir haricinde başka elementlerin birleşiminden elde edilen kıymetli malzemelerden biridir. İçeriğinde %0,002-2,1 karbon bulunur. Karbon güçlü moleküler yapı oluşturması açısından demir ile bağlanmak durumundadır. Çelikte kazanılan sertlik ve çekme mukavemeti gibi özellikler bu sayede ortaya çıkar. Çelik karbon ve demir dışında başka elementler de içermektedir. Belirli ölçüde birçok element yüzdesi çelikte bulunur.

Çelik içerisinde manganez, nikel, titanyum, kobalt, bor, molibden gibi farklı elementleri de içermektedir. Çelik elementinin özelliklerini başka elemenler etkileyebilir. Çelik bir element 4140 çelik için krom ve diğer alaşımlar paslanmaz çelik olma özelliğindedir. Çelik 2 ana grup olarak değerlendirilmektedir.Kullanım alanları ve yöntemleri olarak bilinen 4140 çelik için üretim yöntemleri ifade ediliş şekilleri birbirinden farklıdır.

4140 Çelik Üretim Yöntemleri

Alaşımsız çeliklerde C'lu olan çeliklerinkorozyona karşı dayanımı ve sertleşme dayanıklılığı düşük olduğundan kullanım alanları sınırlı olmaktadır. Çeliğin bileşimindeki elementlerin alaşım toplamı %5 olan ve geçmeyen elementler alaşımlı olan çeliktir. Bu çelikler genelde dayanıklı yapılar için uygun imalat çelik olarak kullanılırlar. Yüksek alaşım içeren çelikler %5 oranından fazla olan elementlere sahip olan çelikler yüksek alaşımlı 4140 çelikgrubunda yer alır. Paslanmaz çelik bu sınıfta yer alır genelde spesifik kullanım alanları mevcuttur.

4140 Çelik Kullanım Alanları

İnşaat sektöründe kullanılan yapı çelikleri alaşımsız olarak %0,6 oranında karbon içerir. Alaşımlı olan karbon özelliği %0,5 den az olan çelikler yay çeliği ve rulman çelik grubuna dahil edilebilirler. Paslanmaz çeliklerde %10 ya da fazla krom içermektedir. Dayanıklı olmaları nedeni ile tercih edilen paslanmaz 4140 çelik günümüzde birçok eşyanın yapımında mutfak gereçlerinden süs eşyası gibi malzemelerin üretiminde otomotiv sanayin de kullanılan ürünler olarak kullanılır. Bileşenlerini kromdan alan çelik çevresel şartlar için oldukça uygundur.

Karbon Çelikleri

Karbon çelikleri olarak kullanılan çelik kükürt, fosfor içeren karbon ve demir alaşımlarından oluşan çeliktir. Aşınmaya karşı eğilimli olması ve maliyetinin düşük olması nedeni ile kullanımı tercih edilir. Perfore metaller için uygun üretim sağlaması açısından hammadde olarak kullanılır.

Takım Çelikleri

Alaşımlı ya da alaşımsız olarak içinde tüm malzemelerin yer aldığı çelik türüdür. Üretim için kullanılan alet ve alet takımların kullanıldığı çelikler olarak üretilmektedir. Belirgin özellikleri arasında yüksek sertlik derecesi sayılabilir.

Hız Çelikleri

Takımların yapımında kullanıma uygun kesme hızları yüksek 4140çelik olarak kullanılabilir.Bileşimleri %0,6-0,8 karbon %14-20 tungsten, %3-5 kromdan oluşan çeliklerdir.

Yay Çelikleri

Form değiştirmesi ve elastikleri açısından uyumlu çeliklerdir. Mekanik işi potansiyele dönüştürebilen ve mekanik işe dönüşme özelliğinde kullanılan konstrükiyon sağlayan ürünlerdir. Yay çelik üretiminde çarpma hızını kontrol eden kumanda ve yaylanma gibi düzenekler için kullanılan çelik olma özelliğindedir.

Birçok aracın kullanımında kullanılan ürün, özellikle sertleştirilme işlemleri gerçekleştirildikten sonra birçok alanda kullanılabilir. İşlevini kaybetmeden sağlamlaştırılan birçok yapı bu malzemeyle üretilmeye devam ediyor. Kullanım alanlarının genişliği ve sağlamlığı sayesinde ürünün büyük yapıların ve büyük makinelerin yapımında da kullanılmaya devam ediliyor. Uzun yıllar dayanıklılığını koruyan malzeme, her boyutta üretiliyor. Bu sayede kullanım alanları genişliyor ve farklı sektörlerde yapı malzemesi olarak tercih ediliyor.

Ziraat Makinelerinin Üretiminde En Çok Kullanılan Malzeme

Özellik yoğun ve ağır işlerde kullanılan ziraat makinelerinin dayanıklı oranının yüksek olması beklenir. Büyük alanlarda kullanılan bu makinelerin, yoğun kullanılması nedeniyle sıklıkla bozulması veya hasar görmesi, tüketiciye sorun yaşatabilir. 4140 çelik malzemenin ziraat makinelerinde kullanılmaya başlaması çok uzun süre başladı. Çeliğin dayanıklılık sınırlarının olmaması, sertleştirme işlemleri sayesinde neredeyse hasar görmez hale gelmesi, ziraat makineleri dışında kalan yapılarda da kullanılmasına neden oldu.

Otomotivde Yedek Parça Yapımında Bir Numaralı Malzeme

Otomotiv sektöründe, en çok aranan yedek parçalar, sağlamlığı ve işlevselliği güçlendirilen materyaller olarak karşımıza çıkıyor. Aranan yedek parçaların yapısında 4140 çelik malzemenin olması tüketicinin bu yedek parçaları seçmesine neden oluyor. Özellikle uzun yıllar kullanılan araçların yedek parçalarının dayanıklı malzemelerden yapılması, parçaların kaliteli ve beklenen performansı vermesine bağlı. Bu nedenle profesyonel üreticiler yedek parçaların yapımında ana malzeme olarak bu ürünü tercih ediyor.

Uçakların Yapımında Kullanılacak Kadar Sağlam ve Kaliteli

En güvenli yolculuk aracı olarak bilinen uçakların yapımında kullanılan 4140 çelik güvenilirliği ile tüketicilerin tercih ettiği malzemeler arasında yer alıyor. Uçağın dayanıklılık kapasitesini arttıran ürün, konunun uzmanları tarafından yıllardır sektörde bir numara kalmaya devam ediyor. Birbirinden farklı boyutların üretildiği malzeme, küçük büyük tüm yapılarda kalitesini kanıtlamaya ve tüketiciler tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Çalışma Tezgahların Yapımında Kullanılan Çelik

İster kişisel kullanım ister işyerinde kullanım olsun takım tezgahlarının sağlam ve uzun süre içerik özelliklerini koruyabilen ürünler olması bekleniyor. Ürünün takım tezgahlarının yapımı ve üretiminde kullanılması, tezgahların iç yapı özelliklerini yıllarca korumasını sağlıyor. Konuyla ilgili bilgi ve ürünlere https://www.spektralmetal.com.tr/4140-celigi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Go Back

Comment

Blog Search

Blog Archive

Comments

There are currently no blog comments.